łożysko previa: typy, zapobieganie i diagnoza

Jeśli łożysko częściowo lub całkowicie blokuje zwykłą drogę porodu, lekarz może nazywać to łożyskiem previa.

łożysko to organy rozwijające się w macicy podczas ciąży. Zapewnia tlen i składniki odżywcze rozwijającego się płodu.

łożysko previa obejmuje łożysko albo częściowo lub całkowicie pokrywa otwór macicy do szyjki macicy, która nazywa się wewnętrznym OS.

Dokładna pozycja łożyska określi, w jakim stopniu łożysko previa wpływa na ciążę i ogranicza opcje porodu.

łożysko previa wpływa na około 3–5 urodzeń na 1000. Poniżej dowiedz się o rodzajach, objawach i ryzyku tego problemu oraz o tym, jak lekarze go identyfikują.

Lekarze klasyfikują łożysko previa zgodnie z pozycją łożyska. Cztery główne typy to:

Ważne jest, aby lekarze zidentyfikowali pozycję łożyska, ponieważ może pomóc im zmniejszyć związane z nimi ryzyko.

nisko likning

Prawie 90% nisko położonych łożysków wydziela się, przesuwając się we właściwe miejsce, do trzeciego trymestru.

nisko położone łożysko znajduje się między 2,5 centymetrem (cm) a 3,5 cm od wewnętrznego OS-otwieranie macicy na szyjkę macicy.

marginalne

< Marginal łożyska graniczy z otworem, ale go nie przeszkadza. Krawędź łożyska znajduje się w odległości 2 cm od wewnętrznego OS.

Częściowe

Jest to mniej poważny rodzaj łożyska. Obejmuje łożysko lekko obejmujące wewnętrzny system operacyjny. Częściowe łożysko previa często samodzielnie ustępuje w czasie ciąży. Jeśli tak nie jest, może być możliwe dostarczanie pochwy.

kompletne

kompletne łożysko previa obejmuje łożysko obejmujące cały wewnętrzny system operacyjny. Ten typ ma największe implikacje i oznacza to, że kobieta będzie musiała poddać się porodzie cesarskiego.

Objawy

Głównym objawem łożyska jest krwawienie z pochwy, które zaczyna się w drugim lub Trzeci trymestr. Często nie ma powiązanego bólu.

może być łatwo przegapić to lub przypisać to innym problemowi. Za każdym razem, gdy krwawienie z pochwy występuje podczas ciąży, ważne jest, aby otrzymać pomoc medyczną.

Diagnoza i ultradźwięki

Gdy lekarz identyfikuje łożysko previa na wczesnym etapie ciąży, może pomóc im mieć lepsze. Zrozumienie ryzyka i czy konieczne będzie cesarskie że ma łożysko previa z powodu krwawienia z pochwy. Powinna przejść ultradźwięki, a następnie egzamin cyfrowy.

Ultradźwięki brzucha może pokazać lekarzowi, czy bezpieczne będzie wykonanie ultradźwięków pochwy, zwanego ultradźwiękiem przezpochwowym.

Podczas ultradźwięków transpochwowych dostawca opieki zdrowotnej lub technik umieszcza narzędzie ultradźwiękowe w pochwie. Może to dać lepsze wyobrażenie o tym, gdzie umieszcza się łożysko.

Eksperci zidentyfikowali ultradźwięki transpaginowe jako najlepszą metodę identyfikacji rodzaju łożyska previa.

Czynniki ryzyka

Kobiety narażeni na większe ryzyko łożyska obejmują osoby, które:

łożysko previa może być niebezpieczne dla kobiety i rozwijającego się dziecka. Eksperci stwierdzili na przykład, że wczesna poród wcześnie po łożysku previa może zwiększyć ryzyko uszkodzenia lub śmierci obu.

Jednak pozycja łożyska często się zmienia, rozwiązując problem przed dostawą.

Jeśli łożysko previa się nie rozwiązuje, może zwiększyć ryzyko:

Odstrzeżenie łożyska

Ludzie Czasami myl łożysko previa z zniekształceniem łożyska, z których oba mogą powodować krwawienie po pierwszym trymestrze ciąży.

Odstrzeżenie łożyska obejmuje łożysko oddzielające się od podszewki macicy wcześnie, przed porodem. Inne różnice między problemami to:

Zabiegi i zapobieganie

łożysko może się wyrównać, rozwiązywając Previa, w ciągu 32–35 tygodni od ciąży, gdy dolna część macicy pogrzesza i rozciąga się.

Jeśli łożysko previa nie rozwiąże się sam, konieczne staje się cesarowe poród.

Operacja jest zwykle rezerwowana przez 36–37 tygodni ciąży. Jeśli występują komplikacje, poród cesarski może stać się konieczny wcześniej.

Kobieta może zmniejszyć krwawienie z pochwy przez spoczywanie w łóżku i unikając wyzwalaczy, w tym uciążliwe ćwiczenia i stosunek seksualny. Niektóre rodzaje badań pochwy mogą wywoływać lub pogorszyć krwawienie u kobiety z łożyskiem previa, więc cały zespół opieki zdrowotnej powinien być świadomy tego problemu.

Nie ma sposobów, aby zapobiec łożysku previa.

Jeżeli łożysko previa powoduje ciężkie krwawienie, płód może nie otrzymywać wystarczającej ilości krwi, co może prowadzić do dalszych powikłań. W ciąży z łożyskiem previa istnieje większa szansa na przedwczesną poród i niską masę urodzeniową.

Ponadto łożysko previa jest najczęstszą przyczyną krwotoku poporodowego, czyli ciężkiego krwawienia z pochwy z pękniętego naczynia krwionośnego To następuje po dostawie. U niektórych kobiet jest to zagrażające życiu.

Perspektywy

łożysko progresja obejmuje łożysko obejmujące otwieranie macicy do szyjki macicy. Ta niedrożność może być częściowa lub kompletna.

Pozycja łożyska może ustalić, czy kobieta będzie musiała przejść cesarskie poród.

Główne ryzyko łożyska jest utrata krwi. Może to prowadzić do różnych powikłań, z których niektóre mogą zagrażać życiu.

Jeśli jakiekolwiek krwawienie z pochwy nastąpi podczas ciąży, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Placenta Previa Zniesienie łożyska Znaki nie są tak oczywiste od początku rozwijają się szybko, z wysoką intensywnością
krwawienie jest widoczne jest zarówno wewnętrzne, jak i widoczne
Objawy, takie jak wstrząs lub niedokrwistość , są proporcjonalne do widocznej utraty krwi są intensywne, w porównaniu z widoczną utratą krwi ból często nie jest obecny jest obecny

Contents